ON Semiconductor 74F623PC
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
74F623PC
Datasheet
74F623PC PDF
Description
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20DIP
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number 74F640
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Number of Elements 1
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 20-PDIP
Current - Output High, Low 15mA, 64mA
Series 74F