ON Semiconductor 74F620PC
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
74F620PC
Datasheet
74F620PC PDF
Description
IC TRANSCVR INVERT 5.5V 20DIP
Attribute Name Attribute Value
Output Type 3-State
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number 74F623
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Number of Elements 1
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Series 74F
Supplier Device Package 20-PDIP
Packaging Tube
Current - Output High, Low 15mA, 64mA