ON Semiconductor 74F552QC
Model
74F552QC
Datasheet
74F552QC PDF
Description
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 28PLCC
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Current - Output High, Low 15mA, 64mA
Input Type -
Number of Bits per Element 8
Logic Type Transceiver, Inverting
Output Type 3-State
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number 74F620
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Number of Elements 1
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Series 74F