ON Semiconductor 74F544SC
Model
74F544SC
Datasheet
74F544SC PDF
Description
IC TRANSCVR INVERT 5.5V 24SOIC
Attribute Name Attribute Value
Number of Elements 1
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Series 74F
Supplier Device Package 28-PLCC (11.5x11.5)
Packaging Tube
Current - Output High, Low 3mA, 64mA
Input Type -
Number of Bits per Element 8
Logic Type Transceiver, Non-Inverting
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-LCC (J-Lead)
Base Part Number 74F552
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V