ON Semiconductor 74F2244SC
Model
74F2244SC
Datasheet
74F2244SC PDF
Description
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SOIC
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number 74F240
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Number of Elements 2
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Series 74F
Supplier Device Package 20-SOIC
Packaging Tube
Current - Output High, Low 3mA, 64mA