ON Semiconductor 74F2244PC
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
74F2244PC
Datasheet
74F2244PC PDF
Description
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20DIP
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Current - Output High, Low 3mA, 12mA
Input Type -
Number of Bits per Element 4
Logic Type Buffer, Non-Inverting
Output Type 3-State
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number 74F2244
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Number of Elements 2
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Series 74F