ON Semiconductor 74ACTQ240PC
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
74ACTQ240PC
Datasheet
74ACTQ240PC PDF
Description
IC BUFFER INVERT 5.5V 20DIP
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number 74ACTQ240
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Number of Elements 2
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Series 74ACTQ
Supplier Device Package 20-SOIC
Packaging Tube
Current - Output High, Low 24mA, 24mA