Omron Automation and Safety M16-JW-24D
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Model
M16-JW-24D
Datasheet
M16-JW-24D PDF
Description
PILOT LIGHT 24V LED RECT WHITE
Attribute Name Attribute Value
Lens Color White
Lens Style Rectangle with Flat Top
Part Status Active
Viewing Angle -
Type LED
Lens Transparency Diffused
Series M16
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Current 8mA
Wavelength - Peak -
Ratings DC
Ingress Protection IP40
Voltage 5V
Panel Cutout Shape Round
Features -
Millicandela Rating -
Lens Size 21.00mm x 15.10mm
Panel Cutout Dimensions 0.63" (16.00mm)