Omron Automation and Safety E2E2-X10MY1-US
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Model
E2E2-X10MY1-US
Datasheet
E2E2-X10MY1-US PDF
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Availability
IN STOCK
Stock: 3
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Sensor Type Inductive
Package / Case Cylinder, Threaded - M12
Material - Body Nickel-Plated Brass
Sensing Distance 0.079" (2mm)
Voltage - Supply 20 VAC ~ 264 VAC
Termination Style Connector
Ingress Protection IP67
Series E2E
Response Frequency 25Hz
Indicator LED
Operating Temperature -40°C ~ 85°C