Omron Automation and Safety E2E-X50MC1L30-R 2M
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Model
E2E-X50MC1L30-R 2M
Datasheet
E2E-X50MC1L30-R 2M PDF
Description
SENSOR INDUCT 50MM NPN M30 NO
Availability
IN STOCK
Stock: 1
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Ingress Protection IP67, IP69K
Series E2E
Response Frequency 100Hz
Indicator LED
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Shielding Unshielded
Output Type PNP-NC, 3-Wire
Part Status Active
Sensor Type Inductive
Package / Case Cylinder, Threaded - M30
Material - Body Nickel-Plated Brass
Sensing Distance 1.969" (50mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V