Omron Automation and Safety E2E-X50MB2L30-R 5M
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Model
E2E-X50MB2L30-R 5M
Datasheet
E2E-X50MB2L30-R 5M PDF
Description
SENSOR INDUCT 50MM PNP M30 NC
Availability
IN STOCK
Stock: 1
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Sensor Type Inductive
Package / Case Cylinder, Threaded - M30
Material - Body Nickel-Plated Brass
Sensing Distance 1.969" (50mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Termination Style Cable Leads
Ingress Protection IP67, IP69K
Series E2E
Response Frequency 100Hz
Indicator LED
Operating Temperature -25°C ~ 70°C