Omron Automation and Safety E2B-M30LN30-M1-B1
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Model
E2B-M30LN30-M1-B1
Datasheet
E2B-M30LN30-M1-B1 PDF
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 30MM CYL
Availability
IN STOCK
Stock: 5
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Material - Body Nickel-Plated Brass
Sensing Distance 0.591" (15mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Termination Style Cable Leads
Ingress Protection IP67
Series E2B
Response Frequency 250Hz
Indicator LED
Operating Temperature -25°C ~ 70°C