Omron Automation and Safety E2B-M18KN16-WP-B2 2M
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Model
E2B-M18KN16-WP-B2 2M
Datasheet
E2B-M18KN16-WP-B2 2M PDF
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 16MM CYL
Availability
IN STOCK
Stock: 5
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Termination Style Cable Leads
Ingress Protection IP67
Series E2B
Response Frequency 500Hz
Indicator LED
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Shielding Shielded
Output Type NPN-NC, 3-Wire
Part Status Active
Sensor Type Inductive
Package / Case Cylinder, Threaded - M18
Material - Body Nickel-Plated Brass
Sensing Distance 0.315" (8mm)