Ohmite TAP600K500E
Manufacturer
Ohmite
Model
TAP600K500E
Datasheet
TAP600K500E PDF
Description
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 600W
Attribute Name Attribute Value
Resistance 200 Ohms
Composition Thick Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 600W
Package / Case Box
Mounting Feature Flanges
Series TAP600
Size / Dimension 2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Features -
Coating, Housing Type Epoxy Coated
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Tolerance ±10%
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Lead Style M5 Threaded
Temperature Coefficient ±150ppm/°C