Ohmite PFE5KR220E
Manufacturer
Ohmite
Model
PFE5KR220E
Datasheet
PFE5KR220E PDF
Description
RES CHAS MNT 0.22 OHM 10% 1017W
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1089W
Package / Case Radial, Tubular
Mounting Feature Brackets
Series Powr-Rib®PFE
Size / Dimension -
Features -
Coating, Housing Type Ceramic
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Lead Style Solder Lugs
Temperature Coefficient ±500ppm/°C
Resistance 1 Ohms