Ohmite MOX-J-021005FE
Manufacturer
Ohmite
Model
MOX-J-021005FE
Datasheet
MOX-J-021005FE PDF
Description
RES CHAS MNT 10M OHM 1% 75W
Attribute Name Attribute Value
Lead Style Solder Lugs
Temperature Coefficient ±500ppm/°C
Resistance 6.8 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 721W
Package / Case Radial, Tubular
Mounting Feature Brackets
Series Powr-Rib®PFE
Size / Dimension -
Features -
Coating, Housing Type Ceramic
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Operating Temperature -55°C ~ 350°C