Ohmite MOX-J-021003FE
Manufacturer
Ohmite
Model
MOX-J-021003FE
Datasheet
MOX-J-021003FE PDF
Description
RES CHAS MNT 100K OHM 1% 75W
Attribute Name Attribute Value
Features High Voltage
Coating, Housing Type Ceramic
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Operating Temperature -65°C ~ 180°C
Lead Style Solder Lugs
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Resistance 100 MOhms
Composition Thick Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 75W
Package / Case Radial, Tubular
Mounting Feature Brackets
Series Power-Mox
Size / Dimension 0.770" Dia x 8.000" L (19.56mm x 203.20mm)