Ohmite MOX-H-025002FE
Manufacturer
Ohmite
Model
MOX-H-025002FE
Datasheet
MOX-H-025002FE PDF
Description
RES CHAS MNT 50K OHM 1% 50W
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Operating Temperature -
Lead Style Ferrule Ends (Ferrule Ends, M5 Thread)
Temperature Coefficient -
Resistance 164 MOhms
Composition Carbon Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 60W
Package / Case Axial, Tubular
Mounting Feature Brackets (not included)
Series D
Size / Dimension 1.500" Dia x 15.690" L (38.10mm x 398.53mm)