NXP USA Inc. SPC5517EAMMG66
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
SPC5517EAMMG66
Datasheet
SPC5517EAMMG66 PDF
Description
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 208BGA
Attribute Name Attribute Value
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 208-MAPBGA (17x17)
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.25V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 144
Core Processor e200z0, e200z1
Speed 66MHz
Package / Case 208-BGA
Series MPC55xx Qorivva
Data Converters A/D 40x12b
RAM Size 80K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 32-Bit Dual-Core
Base Part Number SPC5517
Packaging Tray
Program Memory Size 1.5MB (1.5M x 8)
EEPROM Size -
Program Memory Type FLASH
Part Status Obsolete
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)