NXP USA Inc. SPC5516EAMMG66
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
SPC5516EAMMG66
Datasheet
SPC5516EAMMG66 PDF
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 208MAPBGA
Attribute Name Attribute Value
Number of I/O 144
Core Processor e200z0, e200z1
Speed 66MHz
Package / Case 208-BGA
Series MPC55xx Qorivva
Data Converters A/D 40x12b
RAM Size 80K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 32-Bit Dual-Core
Base Part Number SPC5517
Packaging Tray
Program Memory Size 1.5MB (1.5M x 8)
EEPROM Size -
Program Memory Type FLASH
Part Status Obsolete
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 208-MAPBGA (17x17)
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.25V