NXP USA Inc. PK60N256VLQ100
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
PK60N256VLQ100
Datasheet
PK60N256VLQ100 PDF
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
EEPROM Size -
Program Memory Type FLASH
Part Status Obsolete
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Peripherals DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 3.6V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 66
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Speed 100MHz