NXP USA Inc. PK30X256VMD100
Model
PK30X256VMD100
Datasheet
PK30X256VMD100 PDF
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144BGA
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tray
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
EEPROM Size 4K x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Obsolete
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Peripherals DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 144-MAPBGA (13x13)
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 3.6V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 98
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Speed 100MHz