NXP USA Inc. PK30N512VLL100
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
PK30N512VLL100
Datasheet
PK30N512VLL100 PDF
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Attribute Name Attribute Value
Series Kinetis K30
Data Converters A/D 22x16b; D/A 1x12b
RAM Size 128K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 32-Bit
Base Part Number PK30N512
Packaging Tray
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
EEPROM Size -
Program Memory Type FLASH
Part Status Obsolete
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Peripherals DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 80-FQFP (12x12)
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 3.6V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 56
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Speed 100MHz