NXP USA Inc. PK20X256VLQ100
Model
PK20X256VLQ100
Datasheet
PK20X256VLQ100 PDF
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
Attribute Name Attribute Value
Number of I/O 102
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Speed 100MHz
Package / Case 144-LQFP
Series Kinetis K30
Data Converters A/D 31x16b; D/A 2x12b
RAM Size 128K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 32-Bit
Base Part Number PK30N512
Packaging Tray
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
EEPROM Size -
Program Memory Type FLASH
Part Status Obsolete
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Peripherals DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 3.6V