NXP USA Inc. PK20X128VLQ100
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
PK20X128VLQ100
Datasheet
PK20X128VLQ100 PDF
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 144LQFP
Attribute Name Attribute Value
Series Kinetis K20
Data Converters A/D 33x16b; D/A 2x12b
RAM Size 64K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 32-Bit
Base Part Number PK20X256
Packaging Tray
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
EEPROM Size 4K x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Obsolete
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Peripherals DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 3.6V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 100
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Speed 100MHz