NXP USA Inc. PK20N512VLQ100
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
PK20N512VLQ100
Datasheet
PK20N512VLQ100 PDF
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tray
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
EEPROM Size 4K x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Obsolete
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Peripherals DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 3.6V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 100
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Speed 100MHz