NXP USA Inc. PK10N512VLQ100
Model
PK10N512VLQ100
Datasheet
PK10N512VLQ100 PDF
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tray
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
EEPROM Size -
Program Memory Type FLASH
Part Status Obsolete
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Peripherals DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 3.6V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 66
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Speed 100MHz