NXP USA Inc. MCF5373LCVM240J
Model
MCF5373LCVM240J
Datasheet
MCF5373LCVM240J PDF
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 196MAPBGA
Attribute Name Attribute Value
Number of I/O 62
Core Processor Coldfire V3
Speed 240MHz
Package / Case 196-LBGA
Series MCF537x
Data Converters -
RAM Size 32K x 8
Oscillator Type External
Core Size 32-Bit
Base Part Number MCF5372L
Part Status Obsolete
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 196-MAPBGA (15x15)
Connectivity EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.4V ~ 3.6V