NXP USA Inc. MCF53015CMJ240J
Model
MCF53015CMJ240J
Datasheet
MCF53015CMJ240J PDF
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Attribute Name Attribute Value
Number of I/O 83
Core Processor Coldfire V3
Speed 240MHz
Package / Case 256-LBGA
Series MCF5301x
Data Converters -
RAM Size 128K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 32-Bit
Base Part Number MCF53017
Part Status Obsolete
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals DMA, PWM, WDT
Supplier Device Package 256-MAPBGA (17x17)
Connectivity EBI/EMI, Ethernet, I²C, Memory Card, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.08V ~ 3.6V