NXP USA Inc. MCF53014CMJ240J
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
MCF53014CMJ240J
Datasheet
MCF53014CMJ240J PDF
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Attribute Name Attribute Value
Series MCF5301x
Data Converters -
RAM Size 128K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 32-Bit
Base Part Number MCF53015
Packaging Tray
Program Memory Size -
EEPROM Size -
Program Memory Type ROMless
Part Status Obsolete
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals DMA, PWM, WDT
Supplier Device Package 256-MAPBGA (17x17)
Connectivity EBI/EMI, Ethernet, I²C, Memory Card, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.08V ~ 3.6V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 83
Core Processor Coldfire V3
Speed 240MHz