NXP USA Inc. MCF5280CVF66J
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
MCF5280CVF66J
Datasheet
MCF5280CVF66J PDF
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Attribute Name Attribute Value
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 256-MAPBGA (17x17)
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 150
Core Processor Coldfire V2
Speed 66MHz
Package / Case 256-LBGA
Series MCF528x
Data Converters A/D 8x10b
RAM Size 64K x 8
Oscillator Type External
Core Size 32-Bit
Base Part Number MCF5280
Packaging Tray
Program Memory Size -
EEPROM Size -
Program Memory Type ROMless
Part Status Obsolete
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)