NXP USA Inc. MC9S08SH16CTJR
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
MC9S08SH16CTJR
Datasheet
MC9S08SH16CTJR PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20TSSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 5000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Package / Case 40-UFQFN Exposed Pad
Series PIC® XLP™ 16F
Data Converters A/D 14x10b
RAM Size 512 x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Part Status Active
Supplier Device Package 40-UQFN (5x5)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V