NXP USA Inc. MC9S08PT16AVLC
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
MC9S08PT16AVLC
Datasheet
MC9S08PT16AVLC PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP
Availability
IN STOCK
Stock: 1250
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Number of I/O 16
Core Processor AVR
Speed 16MHz
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Series Automotive, AEC-Q100, AVR® ATtiny
Data Converters A/D 11x10b
RAM Size 512 x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 8-Bit
Base Part Number ATTINY167
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
EEPROM Size 512 x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Discontinued at Digi-Key
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Supplier Device Package 32-QFN (5x5)
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V