NKK Switches YB06KW01-2CF24-JB
Manufacturer
NKK Switches
Model
YB06KW01-2CF24-JB
Datasheet
YB06KW01-2CF24-JB PDF
Description
LED PANEL IND GRN/RED 24V
Attribute Name Attribute Value
Current 24mA
Wavelength - Peak -
Ratings DC
Ingress Protection -
Voltage 12V ~ 32V
Panel Cutout Shape Round
Features -
Millicandela Rating 1960mcd
Lens Size 17.80mm Dia
Panel Cutout Dimensions 0.69" (17.53mm)
Lamp Color Green
Lens Color -
Lens Style Round with Flat Top
Part Status Active
Viewing Angle -
Type LED
Lens Transparency -
Series 657
Termination Style Wire Leads - 6" (152.40mm)