NKK Switches KB02KW01-5D12-JB
Model
KB02KW01-5D12-JB
Datasheet
KB02KW01-5D12-JB PDF
Description
LED PANEL INDICATOR AMB 12V
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Viewing Angle -
Type LED
Lens Transparency Diffused
Series KB
Termination Style Solder Lug
Current 20mA
Wavelength - Peak -
Ratings DC
Ingress Protection -
Voltage 12V
Panel Cutout Shape Round
Features -
Millicandela Rating -
Lens Size 11.60mm Dia
Panel Cutout Dimensions 0.48" (12.19mm)