NKK Switches KB02KW01-5C24-JC
Manufacturer
NKK Switches
Model
KB02KW01-5C24-JC
Datasheet
KB02KW01-5C24-JC PDF
Description
LED PANEL INDICATOR RED 24V
Attribute Name Attribute Value
Lens Color Amber
Lens Style Round with Flat Top
Part Status Active
Viewing Angle -
Type LED
Lens Transparency Diffused
Series KB
Termination Style Solder Lug
Current 20mA
Wavelength - Peak -
Ratings DC
Ingress Protection -
Voltage 5V
Panel Cutout Shape Round
Features -
Millicandela Rating -
Lens Size 11.60mm Dia
Panel Cutout Dimensions 0.48" (12.19mm)