Nichicon UZG1E330MCL1GB
Manufacturer
Nichicon
Model
UZG1E330MCL1GB
Datasheet
UZG1E330MCL1GB PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 3514
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 100V
Series M
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 3.3µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ High Frequency 68mA @ 10kHz
Applications General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)