Nichicon UWT1V3R3MCL2GB
Manufacturer
Nichicon
Model
UWT1V3R3MCL2GB
Datasheet
UWT1V3R3MCL2GB PDF
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 1286
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Series UPJ
Voltage - Rated 35V
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Impedance 780 mOhms
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 33µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 125mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 225mA @ 10kHz