Nichicon UWJ1E100MCL1GB
Manufacturer
Nichicon
Model
UWJ1E100MCL1GB
Datasheet
UWJ1E100MCL1GB PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 4429
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications Automotive
Ripple Current @ High Frequency 47.6mA @ 10kHz
Lead Spacing -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 10V
Series HA
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Capacitance 22µF
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 28mA @ 120Hz