Nichicon UWD1H220MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Model
UWD1H220MCL1GS
Datasheet
UWD1H220MCL1GS PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 2921
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Impedance 340 mOhms
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 100µF
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 140mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 280mA @ 100kHz
Lead Spacing -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Series UWD
Voltage - Rated 25V
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C