Nichicon UWD1E101MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Model
UWD1E101MCL1GS
Datasheet
UWD1E101MCL1GS PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 2513
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 10V
Series S
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 470µF
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 400mA @ 120Hz
Applications Automotive
Ripple Current @ High Frequency 680mA @ 10kHz