Nichicon UVZ1H330MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Model
UVZ1H330MDD1TA
Datasheet
UVZ1H330MDD1TA PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 9689
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50V
Series UKL
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 0.22µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Not For New Designs
Ripple Current @ Low Frequency 2.3mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 4.6mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)