Nichicon UVR1H6R8MDD
Manufacturer
Nichicon
Model
UVR1H6R8MDD
Datasheet
UVR1H6R8MDD PDF
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2213
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Capacitance 1µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 13mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 29.9mA @ 100kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) 165.79Ohm @ 120Hz
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50V
Series CKH
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C