Nichicon UVK2W4R7MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Model
UVK2W4R7MPD1TD
Datasheet
UVK2W4R7MPD1TD PDF
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2038
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 450V
Series NHG
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Capacitance 3.3µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 41mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 61.5mA @ 100kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)