Nichicon UVK1C331MED1TD
Manufacturer
Nichicon
Model
UVK1C331MED1TD
Datasheet
UVK1C331MED1TD PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 3020
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 10µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 27mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 90mA @ 100kHz
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Series UPW
Voltage - Rated 50V
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Impedance 2.5 Ohms
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)