Nichicon UUX1C331MNL1GS
Manufacturer
Nichicon
Model
UUX1C331MNL1GS
Datasheet
UUX1C331MNL1GS PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 17800
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Capacitance 100µF
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 110mA @ 120Hz
Applications Automotive
Ripple Current @ High Frequency 220mA @ 100kHz
Lead Spacing -
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm
Polarization -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 35V
Series TXV
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)