Nichicon UUD0J681MNL1GS
Manufacturer
Nichicon
Model
UUD0J681MNL1GS
Datasheet
UUD0J681MNL1GS PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 6322
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Series UTT
Voltage - Rated 6.3V
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Impedance 680 mOhms
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Capacitance 470µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 138mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 230mA @ 100kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)