Nichicon UUB1V330MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Model
UUB1V330MCL1GS
Datasheet
UUB1V330MCL1GS PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 4968
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 250V
Series UPJ
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Capacitance 4.7µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 60mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 96mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)