Nichicon UUB1H220MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Model
UUB1H220MCL1GS
Datasheet
UUB1H220MCL1GS PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 2080
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Impedance 170 mOhms
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 680µF
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 225mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 450mA @ 100kHz
Lead Spacing -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Series UUD
Voltage - Rated 6.3V