Nichicon USA1H4R7MDD1TP
Manufacturer
Nichicon
Model
USA1H4R7MDD1TP
Datasheet
USA1H4R7MDD1TP PDF
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 10943
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Capacitance 100µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 180mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 306mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 25V
Series M
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Packaging Tape & Box (TB)
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C